Jak zadbać o dobry stan akumulatora samochodowego
O akumulatorze wielu kierowców przypomina sobie w momencie, w którym zimowym porankiem ich samochód nie będzie chciał zapalić. Współcześnie dostępne akumulatory są praktycznie bezobsługowe, co nie oznacza wcale, że nie trzeba o nie odpowiednio zadbać. Przy odpowiedniej eksploatacji te części do samochodów bez problemów wytrzymają kilka lat użytkowania, ale jeśli ktoś się będzie z nimi niewłaściwie obchodził, to niekiedy już przy drugiej zimie trzeba będzie je znów wymieniać.
Charakter jazdy
Jednym z najważniejszych aspektów decydujących o trwałości akumulatora jest charakter jazdy. Jeśli samochód pokonuje jedynie krótkie odcinki, przy wielu włączonych odbiornikach, to alternator nie będzie miał możliwości pełnego doładowania. Dłuższy stan niedoładowania może w rezultacie poskutkować zasiarczeniem płyt, a tym samym przyspieszonym starzeniem i spadkiem wydajności. Jeśli więc ktoś rzadko przemieszcza się na dłuższych trasach lub jego samochód więcej stoi niż jeździ, to powinien raz na jakiś czas akumulator podładować. Szczególnie należy uważać na całkowite rozładowanie, które może nieodwracalnie uszkodzić te mimo wszystko delikatne i wrażliwe na eksploatację części do aut. W takim stanie procesy chemiczne zachodzące na płytach mogą być na tyle zaawansowane, że nawet podłączenie do prostownika z funkcją odsiarczania może nie pomóc.
Ładowanie
Przy ładowaniu akumulatora nie należy się spieszyć. Zbyt wysoki prąd ładowania bardzo negatywnie wpływa na stan tego elementu, dlatego też w trosce o jego trwałość nie należy zbyt przesadzać. Generalnie zaleca się, żeby akumulator ładować prądem nie większym niż 10% jego nominalnej pojemności, przykładowo przy akumulatorze o pojemności 50 Ah będzie to nie więcej niż 5A. Wiele ładowarek ma możliwość regulowania prądu ładującego, powinno się wybierać mniejsze zakresy. Prawidłowo naładowany akumulator powinien mieć napięcie od 13.8 V do 14.4 V przy uruchomionym silniku, a przy wyłączonym co najmniej 12.5 V.
Pozostałe zasady użytkowania
Przy uruchamianiu silnika nie należy zbyt długo kręcić rozrusznikiem - jeśli silnik nie chce zapalić, to należy zrobić krótką przerwę i ponownie spróbować. Na niedoładowanie akumulatora często wpływa stan klem, dlatego też zarówno one jak cała obudowa powinna być raz na jakiś czas dokładnie przeczyszczone. Wybierając części zamienne do samochodów przeważnie zwraca się uwagę na markę, podobnie powinno być w przypadku akumulatorów. Dobry, sprawdzony producent to gwarancja odpowiedniej jakości, ale na żywotność bardzo duży wpływ będzie też miał sposób użytkowania.