Oleje silnikowe – co powinniśmy o nich wiedzieć, aby zachować sprawność swojego auta
Olej silnikowy odpowiada za prawidłową pracę silnika w różnych warunkach. Wybór tego właściwego, pozwoli nam, dłużej cieszyć się sprawnością naszego auta i dobrym stanem jego silnika. W tym artykule zgłębimy sobie wiedzę na ten temat.
Olej silnikowy jest płynem, który zapewnia ciągłość działania silnikowi w pojeździe. Występuje w postaci filmu olejowego, którego warstwa i struktura pozwalają na płynne funkcjonowanie, współpracujących ze sobą, metalowych części silnika. Wszystkie te elementy, oddzielone filmem olejowym, który nie jest zbyt gruby, aby stwarzał opór, ani zbyt cienki, aby został przerwany, mogą ze sobą idealnie współpracować.
Rodzaje olejów silnikowych
Można wyróżnić 3 podstawowe rodzaje olejów silnikowych, których wybór będzie podyktowany , rodzajem silnika, stopniem jego eksploatacji, czy też wielkością pojazdu.
Pierwszym z nich będą oleje syntetyczne, które są najbardziej popularnymi. Produkowane są w taki sposób, aby można je było dopasować niemalże do każdego silnika. Zachowują dobrą odporność na skrajnie niskie, jak i wysokie temperatury. Są paliwooszczędne i zachowują czystość silnika.
Drugim rodzajem, będą oleje półsyntetyczne, które łączą w sobie cechy olejów syntetycznych i mineralnych. Więcej wspólnego mają jednak z olejami syntetycznymi, niż mineralnymi. Stosowane są głównie w autach o dużym przebiegu.
Trzeci rodzaj to oleje mineralne, funkcjonujące głównie w samochodach ciężarowych i tych o większych gabarytach. Sprawdzają się w silnikach mocno eksploatowanych.
Znając już podstawowe rodzaje olejów silnikowych, warto wspomnieć o ich istotnej roli, jaką odgrywają w całym mechanizmie, do którego są stosowane.
Oleje silnikowe - rola jaką odgrywają w pracy silnika
Rola oleju, w pracy silnika jest nieoceniona. Olej uszczelnia elementy silnika, będąc niczym jednostką konstrukcyjną całej składowej. Dzięki warstwie oleju, gazy spalinowe nie ulatniają się szparami, tylko wytwarzają odpowiednie ciśnienie umożliwiające pracę poszczególnym elementom. W wielu przypadkach, olej zastępuje metalowe części silnika.
Olej pełni również funkcję chłodzącą. Zapobiega przegrzaniu się silnika, odbierając ciepło poszczególnym elementom, które rozgrzewają się do bardzo wysokich temperatur.
Kolejną bardzo ważną rolą jest wiązanie i przyjmowanie zanieczyszczeń. Olej silnikowy, posiada zdolność neutralizacji związków kwaśnych i zasiarczonych, dostających się do silnika, a w momencie obojętności na nie, zużywa się, co jest sygnałem do jego wymiany na nowy.
Na koniec jeszcze kilka słów o lepkości oleju
Na pewno wielu z was spotkało się z pojęciem lepkości oleju, widniejącej chociażby na butelkach. Lepkość oleju, wyrażana jest najczęściej za pośrednictwem specyfikacji SEA, czyli będzie to 14 klas lepkości: 6 zimowych i 8 letnich, oznaczanych odpowiednio cyfrą stawianą przed literą W (0W, 5W, itp.) dla zimowych i po literze W (W8, W12, itp.) dla letnich. Mniejsza wartość przy literce „W”, wskazuje na niższą lepkość w niskich temperaturach. Dzięki czemu, olej może lepiej chronić silnik w zimie. Niska i wysoka lepkość olejów, dobierane są w taki sposób, aby doskonale chroniły silnik w każdych warunkach.
Posiadając już pewną wiedzę na temat olejów silnikowych, znając ich specyfikację i zastosowanie, możemy świadomiej dokonywać ich wyboru.
Comments