top of page

Jak jeździć, by nie niszczyć tarcz hamulcowych?

Wymieniając tarcze hamulcowe, chcemy, by posłużyły nam jak najdłużej. Niestety często popełniamy wiele błędów, przez które układ hamulcowy nie działa prawidłowo, a jego poszczególne elementy szybko się zużywają. Jak uniknąć tych problemów?


Co niszczy tarcze hamulcowe?


Oczywiście nasz styl jazdy jest jedną z kluczowych kwestii wpływających na trwałość i stan poszczególnych części samochodu, jednak istnieje również wiele czynników zewnętrznych, przez które nasze tarcze hamulcowe ulegają zniszczeniu. Jedną z nich jest sól, którą posypywane są drogi podczas zimy. Substancja ta wnika w pory tarcz, przez co zaczynają one puchnąć i intensywniej stykać się z klockami, w związku z czym oba te elementy szybciej się zużywają. Podobny efekt może dać złe dobranie klocków. Jeśli są one zbyt twarde, mogą rysować tarcze, zostawiając na nich trwałe uszkodzenia. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest regularne serwisowanie pojazdu.


tarcze hamulcowe


Jak rozpoznać usterki tarcz hamulcowych?


Układ hamulcowy wymaga systematycznych kontroli w warsztacie samochodowym. Wiele usterek dotykających te elementy można zauważyć dopiero po zdjęciu kół, w związku z czym można to robić np. podczas zmiany opon. Warto również bacznie obserwować swój samochód i być czujnym na wszelkie nieprawidłowości w jego działaniu. Objawami świadczącymi o tym, że tarcze nadają się do wymiany, są pulsowanie pedału hamulca, wydłużenie drogi hamowania, pisk oraz drgania kierownicy, czyli tzw. „bicie” podczas hamowania. Jeśli zaś żadne widoczne usterki nie występują, należy dokonywać wymiany tarcz co ok. 60-80 tysięcy kilometrów przebiegu.


Jakie tarcze wybrać, by posłużyły nam jak najdłużej?


Dokonując wyboru tarcz, warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału zostały wykonane. Najlepiej postawić na wysokowęglową, hartowaną stal, która zapewnia większą twardość, trwałość i stabilność termiczną niż zwykła stal lub żeliwo. Ważna jest również grubość – warto wybierać dość grube produkty, jednak nie grubsze, niż zaleca producent naszego auta.


Jak jeździć, by zachowywać tarcze w dobrym stanie?


Jak widać, trwałość tarcz hamulcowych w bardzo dużym stopniu zależy zarówno od jakości produktów, jak i od warunków, w jakich są używane. Istotny jest jednak także styl jazdy reprezentowany przez kierowcę. Aby nasze hamulce służyły nam przez jak najdłuższy czas, warto hamować silnikiem i unikać agresywnego zachowania na drodze, charakteryzującego się m.in. gwałtownym wciskaniem pedału hamulca. Oprócz tego należy pamiętać o regularnych wymianach płynu hamulcowego, które chronią tarcze przed korozją.


Wyróżnione posty
Sprawdź ponownie wkrótce
Po opublikowaniu postów zobaczysz je tutaj.
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page